2. konkurs o stypendia Shenzhen Universiade International Scholarship Foundation

Dzięki współpracy Poznania z Shenzhen kolejne dwie osoby będą mogły przez rok studiować w tej wielomilionowej chińskiej metropolii sąsiadującej z Hongkongiem.

25 marca 2015 roku rozstrzygnięto 2. otwarty konkurs o stypendia Shenzhen Universiade International Scholarship Foundation.

Swoje aplikacje nadesłało 8 osób. Komisja wyłoniona przez Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza zakwalifikowała do drugiego  etapu  czterech kandydatów. Następnie, 25 marca 2015 roku, wspólna komisja złożona z przedstawicieli Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza i Urzędu Miasta przeprowadziła rozmowy z finalistami.

Stypendystkami Shenzhen Universiade International Scholarship Foundation zostały Panie Karolina Bielecka i Berenika Kostka de Sztemberg. Obie laureatki są studentkami Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza. Pani Karolina Bielecka studiuje sinologię, natomiast Pani Berenika Kostka de Sztemberg jest studentką prawa i kognitywistyki.

Pierwsza edycja otwartego konkursu o chińskie stypendia,  ufundowane wówczas z okazji 20-lecia współpracy z Poznaniem, miała miejsce w 2014 roku.


Kolejne dwie osoby będą studiować w Shenzhen

21 kwietnia 2015 roku Andrzej Soboń, pełniący obowiązki Dyrektora Biura Prezydenta, przekazał Pani Karolinie Bieleckiej i Pani Berenice Kostce de Sztemberg, zwyciężczyniom drugiego otwartego konkursu o stypendia Shenzhen Universiade International Scholarship Foundation, certyfikaty potwierdzające przyznanie im chińskich stypendiów.

Obie laureatki zamierzają w czasie studiów w Shenzhen pogłębić swoją znajomość języka oraz kultury i tradycji Państwa Środka. Stypendystki planują również realizować własne projekty badawcze związne z programem ich studiów w Poznaniu.


Wizyta w mieście partnerskim Shenzhen

W dniach 15-19 listopada 2015 roku delegacja Miasta Poznania odwiedziła miasto partnerskie Shenzhen w Chinach. Celem wyjazdu było umocnienie relacji między miastami oraz nawiązanie kontaktów z chińskimi firmami. Program pobytu podzielony był na trzy części.

Pierwsza z nich to udział Miasta Poznania w targach wysokich technologii - China Hi- Tech Fair 2015 - to jedne z najważniejszych i największych chińskich targów poświęconych innowacyjnym projektom i zaawansowanym technologiom. Współorganizatorami przedsięwzięcia są chińskie ministerstwa: handlu, nauki i technologii, przemysłu i technologii informatycznych oraz Narodowej Komisji Rozwoju i Reform.

Uczestnictwo w tym przedsięwzięciu umożliwia bezpośrednią prezentację i promocję produktów z różnych dziedzin techniki. Organizatorzy targów przewidują co roku udział około 3 000 wystawców z ponad 50 krajów. W targach uczestniczyły przede wszystkim chińskie firmy realizujące projekty zaawansowane technologicznie w różnych dziedzinach. Odbyły się również liczne konferencje i seminaria. To doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych i podjęcia szerokiej współpracy innowacyjnymi chińskimi firmami, które rozważają ekspansję na Europę.

W Shenzhen odbyło się również spotkanie miast partnerskich Roundtable Meeting, gdzie prezentowano miasta i rozmawiano o możliwości rozwoju współpracy z Shenzhen. Miasto Poznań reprezentował Przewodniczący Rady Miasta Poznania, który przedstawił  krótką charakterystykę Poznania, opisał dotychczasową współpracę i zasugerował dalsze działania. W ramach tej części odbyło się również szereg oficjalnych uroczystości, m.in. uroczyste sadzenie drzewek przez miasta partnerskie oraz otwarcie wystawy " Window of the World: Multi- cultural Exhibiton" w bibliotece miejskiej Shenzhen. Podczas otwarcia Miasto Poznań ofiarowało do zasobów biblioteki album Piotra Skórnickiego " Poznań. Widoki i detale".

Trzecią i ostatnią częścią wizyty był udział delegacji w spotkaniach z firmami produkcyjnymi w Shenzhen, podczas których zapoznano się z ofertą firm i rozmawiano o możliwości ich ekspansji w Polsce i Poznaniu, np. poprzez zakładania centrów badawczo-rozwojowych. Odwiedzono siedziby trzech firm produkcyjnych. Firma BYD Company Limited, największy na świecie producent baterii i akumulatorów do urządzeń elektrycznych oraz do zastosowań przemysłowych. Uzupełnienie oferty stanowią panele fotowoltaiczne, sytemy magazynowania energii oraz oświetlenie wykonane w technologii LED. BYD to również jeden z głównych chińskich producentów samochodów osobowych z konwencjonalnymi silnikami benzynowymi oraz hybrydowych i elektrycznych. Firma Hytera Communications Co., Ltd. największy w Chinach dostawca profesjonalnego sprzętu i rozwiązań radiotelefonicznych. Huawei Technologies Co. Ltd to chiński koncern, specjalizujący się w produkcji urządzeń i rozwiązań telekomunikacyjnych, a także informatycznych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej